Hírek
2020. Április 22. 11:01, szerda |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A Föld napja - A gyermekes családok jobban figyelnek erre
A gyermekes családok jobban figyelnek a környezetvédelemre, 65,1 százalékuk aktívan elkötelezett a környezetvédelem iránt, míg a gyermektelen felnőttek esetében ez mindössze 41,6 százalék
- derül ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) MTI-hez elküldött reprezentatív felméréséből, amelyet a Föld napján hoztak nyilvánosságra.
Az összegzés szerint a nagy többség (89,5 százalék) szerint a Földet érintő környezetvédelmi problémákat komolyan kell venni, a válaszadók 60,4 százaléka szerint pedig nagyon súlyos problémával állunk szemben. A nők 62,8 százaléka, míg a férfiak 52,5 százaléka elkötelezett a környezet védelme iránt.
A kutatási eredmények elemzésekor három markáns csoport képe rajzolódott ki: a környezetvédelem iránt elkötelezettek (57,9 százalék), az érdeklődők (28,6 százalék) és az érdektelenek (13,5 százalék) csoportja.
Az eredmények alapján a gyermekes családok 65,1 százaléka aktívan elkötelezett a környezetvédelem iránt, míg a gyermektelen felnőttek esetében ez mindössze 41,6 százalék.
Az emberek csaknem 40 százalékát leginkább a hulladék növekvő mennyisége és annak nem megfelelő kezelése zavarja, ezt követi a levegőszennyezés (18,6 százalék) és az éghajlat megváltozása (15 százalék). Legégetőbb megoldandó problémának a válaszadók az egyszer használatos műanyagok nagy mennyiségét és a vállalati károsanyag-kibocsátást tartják. A lakóhelyen történő szemetelés és illegális szemétlerakás a gyermekesek 31,5 százaléka szerint a legsúlyosabb probléma.
A válaszadók több mint fele (58,3 százalék) érez személyes felelősséget a környezet romlása miatt, de leginkább a gyárakat, üzemeket (61,7 százalék), a közlekedést (51,1 százalék), valamint a multinacionális cégeket (50,3 százalék) teszik felelőssé.
A megkérdezettek 80 százaléka teljes mértékben egyetért azzal, hogy a klímaváltozás a gyermekek jövőjét fenyegeti. A válaszadók több mint kétharmada inkább környezettudatosnak tartja magát más emberekhez képest, s közel egyharmaduk gondolja úgy, hogy kifejezetten környezettudatos.
Mint írták, a magyar családok túlnyomó része környezettudatosan neveli gyermekét, leginkább a nagycsaládosokra jellemző ez az életforma. A válaszadók 90,5 százaléka részben már szelektíven gyűjti otthonában a hulladékokat. Azoknak, akik környezettudatosan nevelik a gyermeküket, több mint fele már legalább 5 éve szelektíven gyűjti a szemetet.
A KINCS 2020 márciusában végzett telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást, amelynek alkalmával 1000 embert kérdeztek meg.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 24. 16:00, kedd | Életmód
Szarka Tamás 24 állomásos turnéra indul Otthon vagyunk címmel
Szarka Tamás március közepén 24 állomásos turnéra indul Otthon vagyunk címmel, hogy a magyar kultúrát és tájainkat közelebb hozza a közönséghez.
2026. Február 24. 12:00, kedd | Életmód
Megjelenik a magyarországi autópiacon a kínai Geely márka
Újabb kínai márka jelenik meg a magyarországi újautó-piacon: a Geely modellek értékesítése a tervek szerint márciusban-áprilisban indul el a kereskedéseknél - jelentette be a magyarországi importőr, a Geely Hungary hétfőn.
2026. Február 23. 09:00, hétfő | Életmód
Koncert Plusz címmel indít sorozatot a Pannonhalmi Főapátság
Koncert Plusz címmel indít sorozatot a Pannonhalmi Főapátság, első alkalommal február 27-én várják a közönséget nagyböjti koncertre, monostori sétára és beszélgetésre.
2026. Február 23. 07:38, hétfő | Életmód
Érseki titkár: Erdő Péter bíborost kórházban ápolják, állapota stabil
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek állapota stabil, kórházban ápolják.

