Városlista
2026. május 19, kedd - Ivó, Milán

Hírek

2012. Március 08. 07:13, csütörtök | Külföld
Forrás: STOP / MTI

A hollandok komolyan vitatják, kell-e nekik az euró

A hollandok komolyan vitatják, kell-e nekik az euró

Mark Ruttét nem győzte meg az a tanulmány, amely szerint Hollandiának előnyösebb lenne, ha lemondana az euróról és visszatérne a guldenhez - nyilatkozta kedden a hágai parlamentben a holland kormányfő.

"Még nem győzött meg az, amit láttam belőle" - utalt Rutte arra a tanulmányra, amelyet a koalícióját kívülről támogató Szabadságpárt (PVV) egy londoni intézettől rendelt - olvasható a De Volkskrant holland újság keddi honlapján. Geert Wilders, az iszlámellenességéről ismert szélsőjobboldali PVV vezetője - nem utolsósorban a tanulmányra hivatkozva - népszavazást akar a gulden újbóli bevezetéséről.

A holland ellenzéki pártok fölkérték a miniszterelnököt, hogy nyilatkozzon az euróövezetből történő esetleges kilépésről. Rutte úgy véli, hogy a pénzügyi válságból Hollandia rosszabbul jött volna ki, ha megőrizte volna saját pénzét.

"Teljes meggyőződéssel" állítja, hogy a guldent "tönkrespekulálták" volna 2008-2009-ben - mondta Rutte.

A kormányfő nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, hogy a koalíciós partnerek és a PVV között tegnap megkezdődött programegyeztetés során Wilders szóba hozta-e a visszatérést a guldenhez. A miniszterelnök annyit közölt, hogy a várakozásai szerint néhány hétig tartó megbeszélésekről semmit sem akar mondani.

A brit Lombard Street Research intézet a PVV megbízásából vizsgálta, vajon milyen következményekkel járna a gulden újbóli bevezetése, valamint annak hatását, ha az euróövezet északi országainak közös pénzük lenne. Wilders szerint ebből a jelentésből egyértelműen kiderült, hogy van értelme a guldennek.

"A gulden egy erős pénznem volt, amely évtizedeken át fantasztikus szolgálatot tett" - mondta Wilders. A brit kutatók szerint az euró elhagyása az első évben sokba kerülne, de aztán Hollandia sokkal jobban járna.

Lesújtó elemzést közölt a tanulmányról két holland közgazdász. A De Telegraaf honlapján olvasható véleményük szerint a britek megalapozatlan kijelentéseket tesznek, és lelepleződik, hogy fogalmuk sincs sem az euróról, sem a holland gazdaságról. Szerintük az Európai Unió évente fejenként 2000 euró előnyt jelent a hollandoknak és ugyanennyit hoz a konyhára a közös pénz, az euró is.

MTI / STOP

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 19. 12:00, kedd | Külföld

Havasi Bertalan feljelentést tett Magyar Péter ellen hivatali visszaélés miatt

Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Kabinetiroda korábbi helyettes államtitkára hétfőn az I. kerületi rendőrkapitányságon feljelentést tett Magyar Péter miniszterelnök ellen hivatali visszaélés miatt.

2026. Május 18. 15:00, hétfő | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump az eddigieknél súlyosabb következményeket helyezett kilátásba Irán ellen

Donald Trump amerikai elnök ismét cselekvésre szólította fel Iránt a konfliktus rendezése érdekében, ellenkező esetre az eddigieknél súlyosabb következményeket helyezett kilátásba vasárnap.

2026. Május 18. 14:00, hétfő | Külföld

Videó - Összeütközött a levegőben két katonai repülőgép egy légi bemutatón az Egyesült Államokban

Összeütközött a levegőben két katonai repülőgép egy légi bemutatón az Egyesült Államok Idaho államában vasárnap, a pilóták túlélték a balesetet.