Városlista
2024. július 16, kedd - Valter

Hírek

2013. Június 25. 13:44, kedd | Belföld
Forrás: MTI

A mesterséges hasnyálmirigy lehet a cukorbetegek megmentője

A mesterséges hasnyálmirigy lehet a cukorbetegek megmentője

Nagy lépést tett a mesterséges hasnyálmirigy felé egy amerikai orvoscsoport, amelynek intelligens inzulinadagolója megakadályozza a cukorbetegek váratlan éjszakai rosszullétét.

A mesterséges hasnyálmirigynek nevezett műszer inzulinpumpáját úgy lehet programozni, hogy automatikusan elzáródjon, amikor a vércukor szintje túl alacsonyra süllyed. Ezzel sikeresen lerövidíti a cukorbetegek esetleges éjszakai vércukorhiányos, azaz hipoglikémiás időszakát - idézi a Marketwired portál a New England Journal of Medicine orvosi folyóiratban megjelent tanulmányt.
A mesterséges hasnyálmirigy része az inzulinpumpán és a szoftveren kívül egy érzékelő, amely folyamatosan méri a vércukorszintet, és két órára leállítja az inzulinellátást, amint a szint elér egy előre meghatározott küszöböt.
A három hónapos kutatásban 247 cukorbeteget vizsgáltak, egy részük a vércukorküszöb alapján kikapcsolásra programozott szenzoros műszert kapta, a másik csoport csak a szenzoros inzulinadagolót.
A kutatás eredményei szerint az új módszer 32 százalékkal csökkentette az éjszakai hipoglikémia bekövetkeztét, és 38 százalékkal annak súlyosságát, ha mégis megtörtént.
A cukorbetegség a glükóz (vércukor) feldolgozási zavara, amelyet a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya okoz. Az éjszakai hipoglikémia az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők és családtagjaik nagy aggodalma. A hirtelen leeső vércukor eszméletvesztést, rohamokat, sőt halált is okozhat.
"Az új technológia kulcsfontosságú lépés a teljesen automatizált mesterséges hasnyálmirigy felé. A fejlesztésnek nincs vége: módosítani fogjuk az inzulin és esetleg más hormonok adagolóját, hogy folyamatosan szinten tartsa a vércukrot, még étkezés és sport közben is, ami ma igen nagy feladat" - magyarázta Rich Bergenstal, a minnesotai Nemzetközi Diabétesz Központ igazgatója, a kutatás vezetője.
Bár a pumpa automatikusan kapcsol ki a küszöb elérésekor, kézzel újra lehet indítani, ha a cukorbeteg felébred, és úgy dönt, inkább iszik egy pohár gyümölcslevet, hogy megemelje a vércukrát, és nem várja meg, míg visszaáll a normális szint. Ha nem ébredne fel, a vércukor a kétórás periódus végén éri el a beállított mértéket.
A vércukorküszöb alapján programozott kapcsolóval ellátott MiniMed 530 G nevű műszert jelenleg az amerikai élelmiszer- és gyógyszerellenőrzési hatóság (FDA) engedélyezési eljárása alatt áll.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Július 16. 08:15, kedd | Belföld

Ötven tartalékos kezdi meg az alapkiképzést Szentendrén

Mintegy ötven fiatal kezdi meg hétfőn az egységes alapkiképzést a szentendrei Görgey Artúr laktanyában - mondta el a közmédiának Huszár Ferenc ezredes hétfőn a helyszínen.

2024. Július 16. 08:14, kedd | Belföld

Tizenhat vármegyében és 6 budapesti kerületben irtják a szúnyogokat a héten

Tizenhat vármegye négyszáznegyvennégy településén és Budapest hat kerületében lesz a héten szúnyoggyérítés - tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn az MTI-t.

2024. Július 16. 08:09, kedd | Belföld

Idén is számos útszakasz újul meg a Magyar Falu Program keretében

Tízmilliárd forintból folytatódik országszerte a mellékutak állapotának javítása - közölte a Miniszterelnökség hétfőn az MTI-vel.