Városlista
2024. július 21, vasárnap - Dániel

Hírek

2012. Október 25. 09:40, csütörtök | Külföld
Forrás: MTI

A történelem nyersanyaga - John F. Kennedy utolsó titkos hangfelvételei

A történelem nyersanyaga - John F. Kennedy utolsó titkos hangfelvételei

John F. Kennedy amerikai elnök 1963-ban az újságból értesült - nagy felháborodására - arról, hogy a Cape Cod-i támaszponton a légierő illetékesei kórházi szobát rendeztek be arra az esetre, ha várandós feleségénél megindulna a szülés. Úgy vélte, hogy az erre költött ötezer dollár kidobott pénz és ha híre menne, az amerikai kongresszust akár arra is ösztönözhetné, hogy megnyirbálja a katonai költségvetést.

Az elnök dühösen felkapta a telefonkagylót. Egy beosztottját azonnal megbízta, hogy küldesse vissza a kórházi szoba berendezését. Ami pedig az illetékeseket illeti, "köztük azt az ostoba fickót, aki hagyta, hogy az ágy mellett fényképezzék le", azt mondta, helyezzék át őket Alaszkába. Ezután felhívta Godfrey McHugh tábornokot, légügyi segédtisztjét. "Hogy az ördögbe engedték be a szobába az újságírókat? Minek? Ezzel a légierő költségvetésének annyi!" - dühöngött, majd egy káromkodással zárta le az ügyet.

Az emlékirat, amelyet az elnök sohasem írhatott meg

A történet forrása maga Kennedy - írja a The New York Times. Az elnök legközelibb munkatársai közül is csak egy-két beavatott tudta annak idején, hogy Kennedy 260 órányi hanganyagot rögzített a hivatalában, az ovális irodában folytatott eszmecserék és telefonbeszélgetések során. A John F. Kennedy Library alapítvány nemrég új válogatást tett közzé Listening In: The Secret White House Recordings of John F. Kennedy címmel, amely a legérdekesebb részleteket és a megértésükhöz szükségesnek tartott jegyzeteket tartalmazza könyvben, illetve két CD-n.
A titkos fehér házi magnófelvételek előszavát az elnök lánya, Caroline Kennedy, bevezetését Ted Widmer, a Brown egyetem történésze írta. A válogatás "a történelem nyersanyagát tartalmazza" - fejtette ki Thomas Putnam, a Kennedy könyvtár igazgatója, aki hozzáfűzte: "Ez az az emlékirat, amelyet az elnök sohasem írhatott meg".
1962 novemberében az elnök közölte James Webbel, a NASA amerikai űrkutatási hivatal vezetőjével: elsőrendű feladata az lesz, hogy embert juttasson a Holdra. Webb azt felelte, ennél fontosabb lenne az űrbeli környezet megértése. Kennedy erre megjegyezte: "Szép másodikként eljutni a Holdra, de ez nem jelentene többet, mint bármikor a második hely". Webb kitartott álláspontja mellett, mire az elnök kerek perec kijelentette: "Nem érdekel a világűr, csak az, hogy megelőzzük az oroszokat".
Akárcsak őt követően Richard Nixon és mint Franklin D. Roosevelt óta minden elődje, Kennedy is titkos lehallgató eszközöket helyeztetett el dolgozószobájában, az ovális irodában. Erről szinte senkinek nem volt tudomása mindaddig, amíg a Watergate-ügyben folytatott meghallgatások fel nem tárták a Nixon által készíttetett magnetofon felvételek létezését.

45 órányi magnószalagon a kubai rakétaválság, a polgárjogi mozgalom vagy a vietnami háború

Amikor John F. Kennedyt 1963 novemberében meggyilkolták, munkatársai azonnal leszerelték a hangrögzítő berendezést. A család 1976-ig őrizte a magnetofonszalagokat, majd átadta azokat a nemzeti levéltárnak. Nyilvánosságra hozataluk lassú és egyenlőtlen módon történt, mivel a hangminőség változó volt, a szöveget előbb le kellett írni és titkosítását meg kellett szüntetni. Az utolsó, 45 órás részt csak nemrég tették hozzáférhetővé a nyilvánosság számára.
A Kennedy-korszakot tanulmányozó történészek olyan eseményekbe kaphatnak mélyebb betekintést e magnószalagok révén, mint az 1962-es kubai rakétaválság, a polgárjogi mozgalom vagy a vietnami háború. Thomas Putnam fontosnak tartja, hogy először tették közzé az anyagot egyetlen kötetben, jegyzetekkel és az egyes beszélgetések hátterét feltáró történelmi magyarázatokkal.
A hangszalagokból kitűnik, hogy Kennedy sokszor beszélt elődeivel az éppen időszerű kérdésekről, a kubai rakétaválság idején például Eisenhower elnököt is felhívta. Egy Harry Trumannal folytatott beszélgetés azonban meglepően személyes fordulatot vett 1963 júliusában.
"Úgy hallom, igen jó formában van" - mondta Kennedy.
"Igen, így van, az az egyedüli bajom, a legfőbb gondom, hogy miként tudok megfelelni a feleségemnek" - felelt Truman. Mindketten nevettek.
"Tudja, hogy van ez - folytatta Truman. - Attól tart, hogy káros lehet számomra, bár ebben téved…"
Widmer, a történész úgy véli, hogy Truman egy erekciós problémára célzott. "Azt akartam, hogy a könyv emberi pillanatokat is bemutasson" - magyarázta.
Szerepel a válogatásban annak a hangszalagnak az átirata is, amely a Kennedy-család georgetowni otthonában készült 1960. január 5-én, néhány nappal azután, hogy bejelentette: indul az elnökválasztáson. A felvételt James M. Cannon, a Newsweek tudósítója készítette és az újságíró 2011-ben bekövetkezett halála után adományozták a Kennedy-könyvtárnak.
A vacsorán Kennedy arról beszélt, mennyire lelkesíti a gondolat, hogy a nemzetközi döntéshozatal izzó forróságú olvasztótégelyébe kerülhet: ez olyan izgalmas lenne, "mint minden szombaton a Yale ellen játszani". A jelölt töprengő, sebezhető és ugyanakkor magabiztos is volt. Vagyonának kisebb szerepe volt sikerében, mint családja nevének - vélte. A választás elvesztése azt jelentené, jegyezte meg, hogy élete delén meghiúsul ez a pompás lehetőség, olyan lenne, mintha amputálnák az egyik lábát.

Ha egy elnök apa is

Nixon lehallgató-rendszerétől eltérően Kennedyét nem a hang aktiválta, hanem le kellett nyomni a gombját, vagyis nyilvánvalóan tudta, hogy szavait rögzítik. Egy alkalommal éppen egy dél-vietnami államcsínnyel kapcsolatos amerikai felelősségről mondta diktafonba a gondolatait, amikor vékonyka gyerekhang hangzott fel: Helló! Az elnök még nem egészen hároméves kisfia óvakodott be az ovális irodába. A gondterhelt államférfi egy pillanat alatt átalakult:
"Miért hullanak a falevelek?" - kérdezte a kis Johntól a szerető apa játékos hangján.
"Mert itt az ősz" - hangzott a válasz.
A télre és a tavaszra vonatkozó kérdés után az apa így folytatta:
"Mikor megyünk Hyannis Portba? (A család nyári rezidenciájára.)
A kis John:
"Nyáron."
"Nyár van" - bíztatta kisfiát Kennedy.
Igazából már novembert írtak - és az elnök nem egészen három hét múlva halott volt.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Július 19. 08:15, péntek | Külföld

Az Európai Parlament megválasztotta Ursula von der Leyent az Európai Bizottság elnökévé

Újraválasztotta az Európai Parlament plénuma csütörtökön Strasbourgban Ursula von der Leyent az Európai Bizottság elnöki tisztségébe.

2024. Július 19. 08:08, péntek | Külföld

Donald Trump az Egyesült Államok megosztottságának lezárását ígérte

Az Egyesült Államok politikai megosztottságának lezárását ígérte Donald Trump a Republikánus Párt elnökjelölő konvencióját lezáró beszédében csütörtökön Milwaukee-ban.

2024. Július 18. 07:55, csütörtök | Külföld

Donald Trump megfizettetné a védelmet Tajvannal

Tajvannak fizetnie kellene a védelemért, mert a sziget semmit sem nyújt az Egyesült Államoknak - jelentette ki Donald Trump amerikai elnökjelölt a Bloomberg Businessweek hetilapnak adott interjújában.

2024. Július 18. 07:48, csütörtök | Külföld

Az Európai Parlament továbbra is kiáll Ukrajna határozott támogatása mellett

A héten megalakult új Európai Parlament szerdai strasbourgi plenáris ülése elfogadta első hivatalos állásfoglalását, amelyben a testület képviselőinek többsége továbbra is Ukrajna határozott támogatását szorgalmazza.