Városlista
2026. február 25, szerda - Géza

Hírek

2018. Január 30. 05:00, kedd | Külföld
Forrás: mti

Akadálymentesítik az egyiptomi régészeti helyszíneket

Akadálymentesítik az egyiptomi régészeti helyszíneket

Akadálymentesítik az egyiptomi régészeti helyszíneket, hogy a látás-, hallás- és mozgássérült látogatók könnyebben megközelíthessék, megismerhessék az ókori emlékeket

- számolt be róla hétfőn az Al-Ahram egyiptomi napilap honlapja. A fejlesztéseket elsőként a luxori múzeumnál, valamint a luxori és karnaki templomkomplexumoknál végzik el: fából készült rámpákat és kerekesszékkel járható utakat alakítanak ki. A látás- és hallássérült látogatóknak pedig speciális információs táblákat állítanak fel.

Az akadálymentesítést az egyiptomi régészeti minisztérium támogatja. A régészeti helyszínek fejlesztésével foglalkozó hivatal egyik illetékese a portálnak elmondta: a látogatóközpontban vetített dokumentumfilmhez jelnyelvi tolmácsolás is készül a hallássérültek számára.

A mellékhelyiségeket is felújítják és kiegészítik a szükséges felszerelésekkel, hogy a speciális igényeknek és a nemzetközi követelményeknek is megfeleljenek.

A karnaki templomegyüttesben a tervek szerint a bejárattól a Teharaka templomig, továbbá a szabadtéri múzeumig vezet majd másfél méter széles rámpa, a szfinxek útjának elejétől pedig egy fából készült lejtőt alakítanak ki.

A minisztérium a projekten egy nem kormányzati szervezettel - a Helmmel - működik együtt, amely az élet minden területén hirdeti a fogyatékossággal élők bevonását.

A régészeti helyszínek hozzáférhetőségét fejlesztő projekt arra is rávilágít, hogy a nem kormányzati szervezetek hogyan szolgálják a közösség érdekét - hangsúlyozta Eman Zidan, a tárca pénzügyi források fejlesztésével foglalkozó hivatalának illetékese.

Fotó: illusztráció

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 24. 14:00, kedd | Külföld

Orbán szövetségese ukrán zászló kitűzésével emlékezett meg a háború kitöréséről

Andrej Babis: az ukrán zászló kitűzésével emlékezik meg a cseh kormányhivatal az orosz agresszió kezdetéről

2026. Február 23. 16:00, hétfő | Külföld

Gyorsuló tengerszint-emelkedés fenyegeti Dubrovnik óvárosát

A tengerszint emelkedése az egyik legsúlyosabb, a klímaváltozással összefüggő kihívás lehet a kulturális örökség védelmében a következő évtizedekben Dubrovnikban

2026. Február 23. 11:00, hétfő | Külföld

Robert Fico hétfőn leállíttatja az Ukrajnába irányuló áramkivitelt

A szlovák miniszterelnök hétfőn meglátogatja a szlovák áramszállító vállalatot (SEPS), és felkéri, hogy állítsák le az Ukrajnába irányuló vészhelyzeti áramszállítást.

2026. Február 23. 10:00, hétfő | Külföld

Lelőttek egy fegyveres behatolót Donald Trump floridai otthonának őrzött területén

Az amerikai titkosszolgálat és a helyi rendőrség emberei lelőttek egy férfit, aki vasárnap hajnalban fegyverrel megpróbált behatolni Donald Trump elnök floridai rezidenciájának őrzött területére.