Hírek
2025. Január 30. 08:30, csütörtök |
Külföld
Forrás: MTI
Csökkentette idei GDP-növekedési előrejelzését a német kormány

A német kormány jelentősen csökkentette a 2025-re vonatkozó gazdasági növekedési előrejelzését a gazdasági minisztérium honlapján szerdán publikált legfrissebb jelentésében: 0,3 százalékos GDP-növekedést helyeztek kilátásba az őszi jelentésben publikált 1,1 százalék helyett.
Tavaly már a második egymást követő évben zsugorodott Németország gazdasági teljesítménye.
"A német gazdaság 2025 elején nehéz kiinduló helyzetben van. Az elmúlt évek globális válságai különösen keményen sújtották iparunkat és exportorientált gazdaságunkat. Az energiaválságot sikerült elhárítani és az inflációt visszaszorítani. A reálbérek is érezhetően emelkedtek, és az embereknek ismét több pénz van a pénztárcájukban. Ugyanakkor egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Németország alapvető strukturális problémákkal küzd: munkaerő- és szakmunkáshiánnyal, túlzott bürokráciával, valamint a magán- és állami beruházások hiányával" - kommentálta Robert Habeck szövetségi gazdasági miniszter a jelentést.
A kormány elsősorban a lakossági fogyasztás és a beruházások növekedésétől vár pozitív lendületet az év folyamán.
Mivel a prognózisok szerint az export az év során tovább csökken, az import pedig ezzel párhuzamosan növekszik, a külkereskedelem várhatóan érezhetően negatív hatással lesz a bruttó hazai termék alakulására.
A munkaerőpiacon a foglalkoztatás tavaly új csúcsot ért el, a mérsékelt gazdasági fellendülés miatt azonban idén a foglalkoztatás stagnálására kell számítani, a munkanélküliség pedig emelkedni fog.
A fogyasztói árak éves átlagos emelkedése 2,2 százalékkal alig haladja meg a 2 százalékos célt. Az energiaköltségek tovább csökkentek, a megújuló energiahordozók kiaknázása és a villamosenergia-hálózat bővülése rekordot ér el.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 06. 07:30, péntek | Külföld
Donald Trump telefonbeszélgetést folytatott Hszi Csin-pinggel kereskedelmi kérdésekről
Telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnök kínai hivatali partnerével, Hszi Csin-pinggel csütörtökön, szinte kizárólag kereskedelmi kérdések kerültek szóba
2025. Június 06. 07:28, péntek | Külföld
Ukrán vezérkar: az ukrán erők csapást mértek Oroszország brjanszki területére
Az ukrán erők precíziós rakétacsapást mértek csütörtökön az orosz rakétacsapatok egyik egységének gyülekezési körzetére az oroszországi brjanszki területen fekvő Klinci város közelében - közölte az ukrán vezérkar a Telegramon.
2025. Június 06. 07:25, péntek | Külföld
Parajd - Prefektus: nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel
Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint - közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.
2025. Június 05. 07:58, csütörtök | Külföld
Ukrajnai háború - A rendezésről és a kétoldalú viszonyról tárgyalt telefonon az orosz elnök és a pápa
Az ukrajnai rendezésről és a kétoldalú együttműködés folytatásáról tárgyalt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és XIV. Leó pápa - közölte szerdán a Kreml sajtószolgálata.