Hírek
2022. Augusztus 05. 14:15, péntek |
Belföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
DUIHK: a folyamatos gázellátás elengedhetetlen a termelés és a munkahelyek biztosításához
A gázellátás hosszabb ideig tartó zavara a termelés érezhető csökkenéséhez, munkahelyek megszűnéséhez vezetne vállalati vezetők szerint
- állapította meg Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) tagvállalatai körében júliusban végzett gyorsfelmérése alapján.
A hatalmas energiaár-emelkedések további terhet jelentenek a vállalatok versenyképességére. Legtöbbjük áthárítaná
a többletköltségeket az ügyfelekre, ugyanakkor a többség fokozott mértékben szeretne végrehajtani energiatakarékossági és az energiahatékonyság növelését célzó intézkedéseket - írták a 60 cég válaszait összegző felmérésről készült összefoglalóban, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
A felmérésből kiderül, hogy rövid távon a vállalatok fő prioritása az energiaellátás biztosítása. A megkérdezett cégek közül minden harmadik számottevő következmények nélkül megbirkózna a gázellátás rövid távú korlátozásával, ezzel szemben 35 százalékuk számol a termelés csökkenésével.
Ha a gázellátás megszakadása hosszabb ideig tartana, a cégek 42 százalékának csökkentenie, több mint egyharmaduknak teljesen le kellene állítania termelését, 45 százalékuk kényszerülne elbocsátásokra.
Az ipari vállalatok csaknem kétharmada válaszolta azt, hogy a termelés teljes leállásával számol, ha a gázellátás hosszabb távon szünetelne.
A megkérdezettek közel fele számít erős negatív hatásokra, ha beszállítóinál jelentkezik energiaellátási zavar, vagyis megfelelő magyarországi energiaellátás esetén is az energiaellátási gondok begyűrűzését várják a cégek.
A felmérésben résztvevő vállalatok valamivel több mint fele már szerződéssel biztosította idei gázszükségletét, azonban minden hatodiknak még új szerződéseket kell kötnie ehhez. A résztvevők körülbelül egyharmada nem válaszolt erre a kérdésre.
A cégek 25 százaléka rendelkezik vészhelyzeti tervvel arra az esetre, ha akadozna az energiaellátás, további 37 százalék jelenleg dolgozik ilyen terveken, miközben 36 százalékuk nem látja szükségét ennek.
A vállalatok felénél idén már emelték a gáz- és áramdíjakat, további 20 százalékuknak már kilátásba helyeztek áremelést. Az emelés mértéke igen eltérő, a válaszok szerint a gáz esetében akár 650 százalékos, a villamosenergia esetében pedig 500 százalékos ugrás is előfordult, a medián áremelkedés a gáz esetében mintegy 210 százalék, a villamosenergiánál pedig körülbelül 160 százalék.
A cégek 68 százaléka tart attól, hogy az áremelések negatív hatással lesznek működési eredményükre, mintegy egyharmaduk ezért elhalasztaná a már tervezett beruházásokat is.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 20. 07:53, péntek | Belföld
OGY - A jövő évi költségvetésről dönt a parlament
Magyarország 2025-ös központi költségvetéséről dönt az Országgyűlés pénteken, idei ülésezésének várhatóan utolsó napján.
2024. December 20. 07:52, péntek | Belföld
Viharos széllel csapadék érkezik és visszaesik a hőmérséklet a hétvégére
Erős, viharos széllel csapadék érkezik pénteken és a hétvégére visszaesik a hőmérséklet: vasárnap hajnalban mínusz 7 és 0 Celsius-fok közé hűl le a levegő, és napközben sem lesz melegebb 1-6 foknál
2024. December 20. 07:50, péntek | Belföld
EU-csúcs - Ursula von der Leyen: az uniós magyar elnökség sok eredményt hozott
Az uniós magyar elnökség két politikai ciklus közötti átmenet idején zajlott, ami mindig kihívást jelent, mégis, sok eredményt hozott - jelentette ki Ursula von der Leyen, csütörtökön Brüsszelben.
2024. December 19. 08:10, csütörtök | Belföld
Bemutatták az első magyar elektromos csuklós buszt
Bemutatta az első magyar gyártású elektromos meghajtású csuklós autóbuszt a Kravtex-Kühne csoport és a Volánbusz Zrt. szerdán Budapesten.