Hírek
2016. Szeptember 09. 11:36, péntek |
Külföld
Forrás: mti
Ismeretlen okokból leállt Belgium egyik atomreaktora
Ismeretlen okokból leállt péntekre virradóra a kelet-belgiumi Tihange 2. atomreaktor - írta a Tihange erőművet üzemeltető vállalat információira hivatkozva a Le Soir című francia nyelvű belga napilap.
A vállalat tájékoztatása szerint a létesítmény automatikus szabályzó rendszere eddig nem ismert okokból leállította az ország keleti, Németország közelében található erőmű kettes reaktorának működését.
Sem az okok, sem a keletkezett károk nem ismertek egyelőre. Az erőmű átvizsgálása megkezdődött, a vállalat szerint annyi bizonyos, hogy jobban szemügyre kell venni a nukleáris területen kívül eső gőzfejlesztő központot. A lakosságra nézve nincs kockázata a leállásnak - hangsúlyozta közleményében az üzemeltető.
A Tihange 2. reaktor legutóbb június közepén állt le ugyancsak ismeretlen okokból. Információk szerint az akkor fellépő hiba nem a reaktoroknál lépett fel.
A héten ez a második reaktorleállás Belgiumban. A Tihange 1. reaktort szerda este állította le az Electrabel energetikai vállat, miután felújítási munkálatok közben megrongálódott az a létesítmény, ahol a kisegítő szivattyú található. Információk szerint a reaktor vasárnap újra megkezdheti működését.
Mivel az ország északi és keleti határaihoz közeli reaktorokat gyakran le kell állítani biztonsági problémák miatt, a holland törvényhozók június elején azt kérték a kormányuktól, hogy társuljon Németországhoz és Luxemburghoz, és kérje a belga reaktorok lekapcsolását. A belga atomerőművek miatt régóta aggódnak Hollandiában csakúgy, mint az említett szomszédos államokban, amelyek biztonsági aggályok miatt áprilisban kérvényezték a reaktorok ideiglenes lekapcsolását.
A másik belga atomerőmű, a doeli hármas reaktorán és a Tihange 2-es blokkján ugyanis még 2012-ben repedéseket találtak, amelyeket azóta is vizsgálnak a szakemberek.
A belga szövetségi nukleáris hatóság (FANC) közölte, hogy a reaktorok megfelelnek a legszigorúbb biztonsági előírásoknak, és semmi sem indokolja, hogy a német és luxemburgi kéréseknek eleget tegyenek. A doeli létesítmény 40 éve működő 1-es és 2-es blokkjainak üzemidejét 10 évvel hosszabbították meg 2015-ben.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 19. 12:00, kedd | Külföld
Havasi Bertalan feljelentést tett Magyar Péter ellen hivatali visszaélés miatt
Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Kabinetiroda korábbi helyettes államtitkára hétfőn az I. kerületi rendőrkapitányságon feljelentést tett Magyar Péter miniszterelnök ellen hivatali visszaélés miatt.
2026. Május 19. 11:00, kedd | Külföld
Ukrán külügyminiszter: készen állunk arra, hogy új lapot nyissunk az ukrán-magyar kapcsolatokban
2026. Május 18. 15:00, hétfő | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump az eddigieknél súlyosabb következményeket helyezett kilátásba Irán ellen
Donald Trump amerikai elnök ismét cselekvésre szólította fel Iránt a konfliktus rendezése érdekében, ellenkező esetre az eddigieknél súlyosabb következményeket helyezett kilátásba vasárnap.
2026. Május 18. 14:00, hétfő | Külföld
Videó - Összeütközött a levegőben két katonai repülőgép egy légi bemutatón az Egyesült Államokban
Összeütközött a levegőben két katonai repülőgép egy légi bemutatón az Egyesült Államok Idaho államában vasárnap, a pilóták túlélték a balesetet.
