Hírek
2020. Február 10. 18:06, hétfő |
Belföld
Forrás: mti/Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Jelentősen nőtt az iskolák és a kórházak elleni kibertámadások száma
Tavaly jelentősen nőtt az oktatási intézmények valamint az egészségügyi intézmények, kórházak elleni kibertámadások száma
– emelte ki a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete (NBSZ NKI) vezetője hétfőn Budapesten azon a sajtótájékoztatón, amelyet az NBSZ NKI, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ, mint az Európai Unió Safer Internet Program hazai konzorciumvezetője) és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) közösen tartott Budapesten.
Bencsik Balázs elmondta, hogy az adathalászat és a zsarolóvírusok terjedése jelenti a fő problémát. Kiemelten fontosnak ítélte, hogy az emberek felismerjék az ilyen támadásokat és elkerüljék például az adatlopást.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy például adózási szezonban megsokszorozódnak az ilyen támadások.
A mobileszközöket érintő fenyegetések kapcsán azt hangsúlyozta, továbbra is terjednek veszélyes applikációk.
Kiemelte: oldalaikon számos tájékoztató, oktató anyag található a biztonságos internethasználatról, a személyes adatok védelméről. Hasznos anyagok vannak a www.saferinternet.hu, a www.nki.gov.hu, a www.gyermekmento.hu, a www.police.hu oldalakon - ismertette. Hozzátette: az NKI Facebook és Instagram oldalán is folyamatosan megosztják az aktuális információkat.
Kedden lesz a biztonságos internet nap. Az NBSZ NKI, az NGYSZ és az ORFK közösen kívánja felhívni a szülők és gyermekek, a fiatalok és az idősebb korosztály figyelmét arra, hogy az online tér, a digitális eszközök milyen veszélyeket rejthetnek, ha azokat nem a kellő és tudatos biztonsággal használják.
Szabó Henrik, az ORFK bűnmegelőzési osztályának kiemelt főreferense elmondta: a témában a megyei, városi rendőrkapitányságok tavaly összesen 541 iskolában 1055 foglalkozást tartottak, ezeken több mint 34 ezer gyermek vett részt. Ezeken kívül is még számos előadást szerveztek szülőknek, pedagógusoknak.
Kiemelt figyelmet kell fordítani a fiatalokra, ebben a szülőknek nagy a felelőssége. Mellettük viszont az idős korosztály nevelése is fontos - hangsúlyozta.
Az alezredes a biztonságos internethasználathoz hat témát rendelt: technikai védelem, személyes adatok védelme, online vásárlás és pénzügyek, virtuális kapcsolatok, mobileszközök biztonsága, felhasználói fiókok.
Kurkó Zsuzsanna, az NGYSZ Safer Internet Program projektkoordinátora elmondta: a keddi (safer internet day) biztonságos internet nap egy világkampány, amelyhez most már több mint 150 ország csatlakozott.
Kiemelte: az internet egyértelműen hasznos, munkánkat felgyorsítja, megkönnyíti, de a hasznos információk, közérdekű hírek mellett a káros tartalmak, álhírek is terjednek a neten. A lehetőségek mellett számos ismeretlen veszélyt jelent az internet - értékelt.
Kitért arra is, hogy az elmúlt egy hónapban több olyan esemény történt, amelyeket jelentősen befolyásolt a média. Példaként említette, hogy a média és a közösségi média révén azonnali reakciókat váltott ki egy közszereplő nyilatkozata, ami a családját zaklató üzenetekig terjedt. Emellett azt is láttuk, hogy milyen gyorsan a köztudatba került egy vírus, bárki követhette egy kórház gyors felépülését, továbbá napjainkra az azzal kapcsolatos álhírek jelentenek problémát - szögezte le.
Az NGYSZ az eseményen kiosztott háttéranyagában azt írta, hogy keddre figyelemfelkeltő eseményt szervez a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika főépületében, amelyre hazai intézményeket, gyermekvédelmi szakembereket, játékszakértőket, webes biztonsági szakembereket, távközlési cégeket, internetszolgáltatókat, non-profit szervezeteket és multinacionális cégek képviselőit is várják.
A biztonságos internet nap szlogenje 2020-ban ismét az Együtt egy jobb internetért! A biztonságos internet napját minden év második hónapjának második keddjén tartják.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 20. 07:21, kedd | Belföld
NAV: még egy napig lehet módosítani az szja-bevallási tervezetet
2025. Május 20. 07:17, kedd | Belföld
Az Integritás Hatóság két uniós támogatással kapcsolatos ügyben is költségvetési csalás miatt tett feljelentést
Két ügyben, összesen mintegy 180 millió forintnyi európai uniós támogatás kapcsán tett feljelentést az Integritás Hatóság költségvetési csalás gyanúja miatt - tudatta a hatóság kommunikációs vezetője közleményben az MTI-vel.
2025. Május 19. 07:26, hétfő | Belföld
Keddig lehet rendelkezni a civil szervezetek, vallási közösségek támogatásáról
tt az szja-bevallás és az 1+1 százalékos rendelkezések véghajrája, keddig lehet rendelkezni a civil szervezetek és a vallási közösségek támogatásáról - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vasárnap az MTI-vel.
2025. Május 19. 07:24, hétfő | Belföld
Harcba hívta legfőbb híveit Orbán Viktor
Ma Ukrajna uniós tagsága a legnagyobb veszély - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke Budapesten, a BOK Csarnokban tartott Harcosok klubja - A kezdet elnevezésű rendezvényen.