Hírek
2011. December 06. 14:11, kedd |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Mégsem az újabb fogamzásgátlók a kevésbé ártalmasak?
Újraértékeli az amerikai gyógyszerügyi hatóság, az FDA egyes viszonylag új, drospirenon hatóanyagot tartalmazó fogamzásgátló szerek kockázatát.
Miután a kutatási eredmények arra utalnak, hogy ezek szedése nagyobb vérrögképződési kockázattal jár, mint más, alacsony progesztogéntartalmú szereké.
Az FDA kétnapos szakértői tanácskozást tart a héten, amelyen új biztonsági intézkedésekről, például figyelmeztető címkézés bevezetéséről is tárgyalnak. Kicsi ugyan a kockázat emelkedése, mégis fontos odafigyelni rá, mert a vérrögök szívrohamot, szélütést, tüdőembóliát vagy trombózist okozhatnak, attól függően, hogy az érrendszer mely pontján alakulnak ki vagy akadnak el, így akár halállal is végződhet a rögképződés.
Drospirenon hatóanyagot tartalmaznak egyebek közt a Yaz, Yasmin, Beyaz, Ocella, Loryna, Gianvi, Safyral, Syeda és Zarah márkaneveken forgalmazott gyógyszerek. Ezek a tabletták az elmúlt évtizedben nagyon népszerűek lettek, az Egyesült Államokban 2008-ban és 2009-ben is a Bayer Yaz néven forgalmazott pirulájából adtak el a legtöbbet a fogamzásgátló szerek közül. A tabletták olyan szintetikus női hormonváltozatot tartalmaznak, amelynek – úgy tűnt – kevesebb mellékhatása van, így például a régi szerekhez képest ritkábban jelentkezett szedése mellett pattanás, vizesedés és hangulatingadozás.
Egy évtizeddel ezelőtti, 2001-es bevezetése óta nők milliói szedték az új típusú pirulákat, nemrégiben zárult összehasonlító tanulmányok azonban kedvezőtlen eredményre jutottak a tabletták előnyeit tekintve. Az októberben nyilvánosságra hozott vizsgálatban több mint 800 ezer olyan amerikai nő egészségügyi adatait elemezték, akik 2001 és 2007 között különböző – régebbi és újabb – típusú fogamzásgátló szereket alkalmaztak.
Az összehasonlításból kiderült, hogy a drospirenont tartalmazó szert szedőknél 75 százalékkal nagyobb volt a vérrögképződés kockázata, mint a régebbi típusú fogamzásgátló szert szedő nők körében. A kockázatértékelést nehezíti, hogy minden hormontartalmú fogamzásgátló szer növeli a rögképződés veszélyét, ahogyan számos életmódbeli tényező, így a dohányzás és az elhízás is. Szerepe lehet örökletes tényezőknek is, gyakori a családi halmozódás.
„Végül mégis azt mondom a pácienseimnek, hogy az abszolút kockázat még mindig nagyon-nagyon alacsony a terhesség és szülés kockázatához viszonyítva” – hangsúlyozta Rebecca Starck nőgyógyász, akivel számos gyakorló szakember egyetért. Ugyanakkor a Bayer ellen folyó mintegy 4 ezer, a szerrel kapcsolatos peres eljárás arra utal, hogy a pirulának lehet többletkockázata.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 09. 07:24, csütörtök | Belföld
Lázár: 20 percnél nagyobb késés esetén visszaadják a jegyár felét
Az állami közösségi közlekedés színvonalának javítására 2025-re Lázár János építési és közlekedési miniszter 10 pontos vállalást tett.
2025. Január 08. 07:57, szerda | Belföld
Szijjártó: 20 százalékkal nőtt a gáz ára, de marad a rezsicsökkentés
A magyar kormány azután is ragaszkodik a rezsicsökkentés eredményeinek megvédéséhez, hogy az ukrán gáztranzit leállítása 20 százalékkal növelte a földgáz árát az európai piacon
2025. Január 08. 07:57, szerda | Belföld
Gulyás Gergely: a távozó amerikai nagykövet és adminisztráció kisstílű bosszúja Rogán Antal szankciós listára helyezése
2025. Január 08. 07:56, szerda | Belföld
David Pressman: az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a magyar Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert
Az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a magyar Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert, Rogán Antalt - jelentette be keddi sajtótájékoztatóján az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman.