Hírek
2015. November 01. 04:00, vasárnap |
Külföld
Forrás: MTI
Megsemmisíthették a legnagyobb al-Kaida kiképzőtábort Afganisztánban
Az afganisztáni háború elmúlt 14 éve során \"valószínűleg az al-Kaida legnagyobb kiképzőtáborát\" semmisítették meg október elején amerikai katonák a helyi biztonsági erők támogatásával egy több napig tartó hadműveletben.
John F. Campbell tábornok, a NATO vezette nemzetközi biztonsági erők (ISAF) parancsnoka a The Washington Post című amerikai napilapnak elmondta, hogy a tábort al-Kaida nemzetközi terrorcsoport tavaly szeptemberben alapított indiai szubkontinensen működő szárnya (AQIS) működtette.
Az Afganisztán déli részén, a pakisztáni határ közelében fekvő Kandahár térségében, egy ritkán lakott mezőgazdasági területen felfedezett tábor területe mintegy 78 négyzetkilométer volt. A tábornok szavai szerint "ez volt a legnagyobb ilyen típusú, szélsőségeseket felkészítő objektum, amelyet a afganisztáni háború elmúlt 14 évében láttunk". A tábor legalább egy éve működhetett.
A szárazföldi támadásban amerikai és afgán egységek vettek részt, köztük az amerikai különleges erők mintegy 200 tagja, 63 légicsapás támogatta őket. Az al-Kaida mintegy 160 harcosa vesztette életét a hadműveletben.
"Ez egy olyan hely, amelyről valószínűleg nem gondolnánk, hogy jelen van az al-Kaida" - hangoztatta a tábornok. Hozzátette, a tábor létezésére egy az al-Kaida egy másik létesítménye ellen nyáron a kelet-afganisztáni Barlam körzetében elkövetett rajtaütés nyomán bukkantak.
A kiképző tábort napokkal az előtt semmisítették meg, hogy október 15-én Barack Obama amerikai elnök bejelentette, az Egyesült Államok 2016-ban is 9800 katonát fog állomásoztatni Afganisztánban és 2017-ban 550-at, nem csökkentve ezerre az amerikai katonák számát, ahogy korábban közölte.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 25. 07:46, péntek | Külföld
Ungváron második napja tüntetnek a korrupcióellenes hatóságok függetlenségét korlátozó törvény ellen
2025. Július 25. 07:42, péntek | Külföld
Az amerikai kormány felfüggeszti részvételét a gázai tűzszünetről szóló tárgyalásokon
Az amerikai kormány felfüggeszti részvételét a gázai tűzszünetről szóló tárgyalásokon és hazarendeli az Egyesült Államok delegációját a Dohában zajló egyeztetésekről - jelentette be Steve Witkoff különleges elnöki megbízott.
2025. Július 24. 07:32, csütörtök | Külföld
Ukrán elnök: Kijev azonnali és teljeskörű tűszünetet fog követelni az orosz féltől az isztambuli tárgyaláson
Azonnali és teljeskörű tűzszünethez fog ragaszkodni az ukrán küldöttség az orosz féllel szerdán tartandó újabb isztambuli tárgyalási fordulón - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Facebook-oldalán.
2025. Július 23. 07:32, szerda | Külföld
Donald Trump szerint a nem túl távoli jövőben létrejöhet látogatása Pekingbe
Donald Trump szerint a \"nem túl távoli jövőben\" létrejöhet látogatása Pekingbe, eleget téve Hszi Csin-ping kínai elnök meghívásának