Városlista
2025. július 9, szerda - Lukrécia

Hírek

2022. November 09. 08:43, szerda | Belföld
Forrás: mti

OGY - A veszélyhelyzet meghosszabbítását tárgyalják a képviselők

OGY - A veszélyhelyzet meghosszabbítását tárgyalják a képviselők

A magyar jelnyelv napjára emlékezik szerdán az Országgyűlés, amelynek napirendjén szerepel az orosz-ukrán háború miatti veszélyhelyzet meghosszabbítása is.

A megemlékezés és a napirend előtti felszólalások után lefolytatják a kormánypárti képviselők által benyújtott, az 1222. évi Aranybulla jelentőségéről és az Aranybulla Napjáról szóló törvényjavaslat vitáját.

Tárgyalják az egyes gazdasági tárgyú törvények, valamint egyes vagyongazdálkodást és postaügyet érintő törvények módosítását, amely egyebek mellett a csődeljárással, a lakások és a helyiségek bérletével kapcsolatban tartalmaz szabályokat, továbbá rögzíti, az elsőbbségi levelek legalább 85 százalékát a feladást követő munkanap helyett az azt követő második munkanap végéig kell kézbesíteni.

Az egyházakat érintő egyes törvények módosítása az egyházi köznevelési, szakképző intézményekbe járó gyermekek, tanulók, illetve szüleik jogainak védelmével indokolja, hogy a jövőben biztosítják az állami és önkormányzati tulajdonú épületek és az ezek tartozékát képező ingóságok tulajdonjogát az egyházi fenntartóknak mindaddig, amíg ezekben egyházi köznevelési, szakképzési tevékenység folyik.

Napirenden szerepel a Nemzetközi Migrációs Szervezet Alapokmányának módosítása, amelynek értelmében a szervezet főigazgató-helyetteseinek száma egyről kettőre nő.

A kormány az orosz-ukrán háború miatt továbbra is indokoltnak tartja a veszélyhelyzet fenntartását, ezért november 1-jétől újra kihirdette azt. A szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló törvényjavaslat felhatalmazná a kormányt, hogy a veszélyhelyzetet meghosszabbíthassa.

Együttes általános vitában tárgyalják az elítélt személyek átszállításáról szóló egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvét, valamint az egyes büntetőjogi tárgyú és ehhez kapcsolódóan egyéb törvények módosítását. Utóbbi lehetővé tenné, hogy a büntetőügyben eljáró szervek a körözéskor elektronikus elérhetőségeket szerezzenek, amit később a büntetőeljárásban a jelenlét biztosítására is felhasználhatnak.

Megvitatják a képviselők az egyes törvények közadatokkal összefüggő módosítását, a változtatás indoka a közszféra által előállított adatok újrahasznosítására vonatkozó uniós szabályozás változása.

Az egyes törvények bürokráciacsökkentéssel és jogharmonizációval összefüggő módosítása érinti az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térre (eeszt) vonatkozó szabályokat, valamint hozzáigazítja a közbeszerzési törvényt az uniós szabályokhoz.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 08. 16:39, kedd | Belföld

NGM: júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés, a kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési stabilitás megőrzése é

Magyarország pénzügyei rendezettek, a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása változatlanul a kormány kiemelt prioritása

2025. Július 08. 12:44, kedd | Belföld

E.ON: több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás

Több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás a hétfő délutáni vihar után az E.ON Hungária Csoport működési területén – közölte a cég kedden az MTI-vel.

2025. Július 08. 10:39, kedd | Belföld

Vihar - OKF: csaknem háromezer viharkárt számoltak fel a katasztrófavédelem tűzoltóegységei

A kedd hajnali órákig 2932 viharkárt számoltak fel a katasztrófavédelem tűzoltóegységei, valamint az önkormányzati és az önkéntes tűzoltók - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-vel.

2025. Július 07. 16:00, hétfő | Belföld

NAV: július 5-től változik néhány adószabály

Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály - tudatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szombaton az MTI-vel.