Hírek
2020. Július 29. 13:00, szerda |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Olaszországban megszavazta a vészhelyzet meghosszabbítását a felsőház

Megszavazta a koronavírus-járvány miatt elrendelt vészhelyzet meghosszabbítását október 15-éig az olasz felsőház kedden.
Giuseppe Conte miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a vírus nem tűnt el. Az ellenzék tiltakozott a vészhelyzet meghosszabbítása ellen.
Giuseppe Conte elengedhetetlennek nevezte a január 28-án bevezetett és július 31-éig hatályos vészhelyzet meghosszabbítását. A parlament felsőháza 157 szavazattal elfogadta a javaslatot. A szenátus 125 tagja nemmel szavazott. Az alsóház szerdán voksol.
A kormány eredetileg év végéig akarta fenntartani a rendkívüli egészségügyi veszélyhelyzetet, végül további két és fél hónapot javasolt. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a vírus továbbra is Olaszországban "kering".
Conte kijelentette, hogy a vészhelyzet meghosszabbítása az "óvatos figyelemfenntartás" miatt szükséges.
Semmiképpen nem áll szándékunkban igazolatlan félelmeket gerjeszteni a lakosságban - tette hozzá. Megjegyezte, hogy 2014 óta 154 esetben rendeltek el Olaszországban vészhelyzetet, igaz ezek nem országos egészségügyi készenlétre vonatkoztak.
Elemzők szerint a kormány több okból döntött a vészhelyzet fenntartása mellett, amelyet nem akart feloldani a járvány esetleges őszi erősödése, valamint az iskolakezdés előtt.
A vészhelyzet fenntartja a polgári védelmi hatóság rendkívüli hatáskörét, a kormány meghosszabbíthatja az elbocsátások befagyasztását, valamint fenntarthatja a távmunkavégzés feltételeit. A kormánynak nem volt szüksége a parlamenti szavazásra, mivel a korábbi vészhelyzet elrendelésekor sem folyamodott ehhez. Giuseppe Conte azonban így akarta elkerülni, hogy a parlament megkerülésével vádolják.
Giorgia Meloni, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) elnöke elfogadhatatlannak nevezte a vészhelyzet meghosszabbítását. Hangoztatta, hogy Európában egyetlen más ország sem folyamodott ehhez.
A vészhelyzet fenntartása a kormány és a miniszterelnök érdekét szolgálják, szó sincsen a lakosság védelméről - jelentette ki arra utalva, hogy a Conte-kormány saját pozícióját kívánja erősíteni az intézkedéssel.
Matteo Salvini, a Liga vezetője Sergio Mattarella államfőnek telefonon fejezte ki "elképedését és aggodalmát". A Liga vezetője szerint egészségügyi és jogi szempontból is igazolatlan a döntés. Salvini korábban úgy nyilatkozott, hogy a vírusveszély elmúlt, ezért a vészhelyzetnek ncsen tovább jogi megalapozottsága.
Az egészségügyi minisztérium kedd esti adatai szerint 11 beteg halt meg egy nap alatt, azután, hogy az utóbbi négy nap mindegyikén öt-öt volt a halottak száma. Kétszáztizenkét új beteget szűrtek a korábbi 170-hez képest. A halottak száma elérte a 35 123-at, a gyógyultaké meghaladta a 198 ezret. Az aktív betegek száma 12 ezer körüli, 749-en vannak kórházban, negyvenen intenzív osztályon. A gyógyultakat és halottakat számolva a diagnosztizált fertőzöttek száma elérte a 246 488-t.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 06. 07:30, péntek | Külföld
Donald Trump telefonbeszélgetést folytatott Hszi Csin-pinggel kereskedelmi kérdésekről
Telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnök kínai hivatali partnerével, Hszi Csin-pinggel csütörtökön, szinte kizárólag kereskedelmi kérdések kerültek szóba
2025. Június 06. 07:28, péntek | Külföld
Ukrán vezérkar: az ukrán erők csapást mértek Oroszország brjanszki területére
Az ukrán erők precíziós rakétacsapást mértek csütörtökön az orosz rakétacsapatok egyik egységének gyülekezési körzetére az oroszországi brjanszki területen fekvő Klinci város közelében - közölte az ukrán vezérkar a Telegramon.
2025. Június 06. 07:25, péntek | Külföld
Parajd - Prefektus: nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel
Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint - közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.
2025. Június 05. 07:58, csütörtök | Külföld
Ukrajnai háború - A rendezésről és a kétoldalú viszonyról tárgyalt telefonon az orosz elnök és a pápa
Az ukrajnai rendezésről és a kétoldalú együttműködés folytatásáról tárgyalt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és XIV. Leó pápa - közölte szerdán a Kreml sajtószolgálata.