Hírek
2025. Július 18. 07:44, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
- tájékoztatta a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály az MTI-t.
A látogatás során hazánk 14 megállapodást kötött az Egyesült Arab Emírségekkel, amelyek új lehetőségeket nyitnak meg a két ország kapcsolatában, elsősorban az energetika, a mezőgazdaság és élelmiszeripar, a védelmi ipar, a telekommunikáció és az új technológiák területein.
A Nemzetgazdasági Minisztérium három megállapodást írt alá az emírségeki féllel, többek között közös befektetési lehetőségek feltérképezéséről a Mubadala globális befektetési vállalattal, illetve az Emírségek Befektetési Minisztériumával adatközpontok és mesterséges intelligencia projekteket érintő együttműködési lehetőségek beazonosításáról.
Tovább élénkülhetnek a két ország energetikai kapcsolatai is, miután az Energiaügyi Minisztérium a zöld- és megújuló energia, valamint a megújulóenergia-tárolókapacitások területén való együttműködésről állapodott meg az Emírségek Befektetési Minisztériumával és a Masdar vállalattal.
Az Agrárminisztérium és a Befektetési Minisztérium között létrejött megállapodás a két ország élelmiszeripari és a mezőgazdasági együttműködésének ad új lendületet, elősegítve a magyar technológiák piacra jutását az arab országban.
Együttműködési megállapodást kötött a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, valamint az Emírségek Kabinetügyi Minisztériuma kormányzati fejlesztési és modernizációs tapasztalatok megosztásáról, illetve a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint az Emírségek Családügyi Minisztériuma között egyetértési megállapodás jött létre a család- és az ifjúságpolitikai együttműködés elmélyítése érdekében.
A látogatás jelentőségét tovább erősíti, hogy a kormányzati megállapodások mellett a két ország vállalatai között is bővül az együttműködés. A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. három megállapodást kötött a világ egyik vezető hadiipari vállalatával, az EDGE Grouppal védelmi ipari együttműködések megvalósításáról.
A 4iG továbbá a közös befektetési lehetőségek feltérképezéséről állapodott meg a Mubadala vállalattal, illetve a világ egyik legnagyobb telekommunikációs vállalatával, az e& Etisalattal megkötött megállapodás eredményeként a cég tovább erősíti nemzetközi pozícióit a tengeralatti kábel-beruházások és az adatközpont-fejlesztések területén.
A látogatás margóján a Budapesti Értéktőzsde és az Abu-Dzabi Értéktőzsde együttműködési megállapodást kötött.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 15. 13:00, hétfő | Belföld
Kármán András: a kormány nyilvánosságra hozza a helyreállítási tervet
Nyilvánosságra hozza Magyarország helyreállítási tervét a következő napokban a kormány, amely az európai uniós források hazahozatalának feltétele.
2026. Június 15. 06:38, hétfő | Belföld
OGY - Elfogadhatja az alaptörvény tizenhatodik módosítását a parlament
Elfogadhatja az alaptörvény tizenhatodik módosítását az Országgyűlés hétfőn.
2026. Június 14. 15:00, vasárnap | Belföld
Elstartolt Sármellékről az első antalyai charterjárat
A török Tailwind légitársaság által üzemeltetett Boeing 734-es felszállásával indult el szombaton Sármellékről az Itaka Magyarország első antalyai charterjárata.
2026. Június 14. 10:00, vasárnap | Belföld
Fidesz-kongresszus - Orbán Viktor: sohasem hátrálok meg, kuruc vagyok
Sohasem hátrálok meg, kuruc vagyok, és csak a nemzeti politika érdekel, se pénz, se az európai pozíciók, se a nemzetközi elismerés nem csábít
