Hírek
2018. Június 01. 15:32, péntek |
Bulvár
Forrás: mti
Superman 80 éve Amerika egyik kulturális ikonja
Superman 80 éve debütált az első képregényben, de ma is az amerikai kulturális ikonok közé tartozik, megkerülhetetlen hős és a DC Comics képregények sztárja.
Legutóbb a Bosszúállók: Végtelen háború című képregényfilmben is szerepelt.
Az Action Comics első képregényfüzetében 1938 júniusában mutatkozott be Superman, aki nyolc évtizeddel később is népszerű Amerikában.
"Ő a szuperhős mintája. Superman idealizált karakter. Nevezhetjük Amerika cserkészfiújának. Mindig helyesen cselekszik és megpróbál jót tenni" - magyarázta Jared Smith, egy washingtoni képregénybolt munkatársa.
Az első Superman-képregény 13 oldalt szentelt Kal-El történetének, a Krypton bolygóról származó, szuperképességekkel rendelkező idegennek, akit a Krypton pusztulása előtt az apja menekít a Földre.
Superman az első képregényfüzettel megteremtette rajongótáborát. Megjelenése az elmúlt évtizedekben alig változott: továbbra is az ismerős piros, kék, sárga mezét viseli a mellkasán a nagy S-betűvel.
A képregényekben, a filmvásznon és a tévéképernyőn, valamint a videojátékokban töretlenül küzd az igazságért és az amerikai életmód eszméjéért.
Az illinoisi Metropolis - ez annak a kitalált városnak a neve is, ahol a képregényekben Superman él - évente fesztivált rendez a hős tiszteletére.
Idén nyáron a DC Comics újraindítja a Superman-szériát. A vállalkozáshoz sikerült megnyerniük Brian Michael Bendist, a műfaj legendás alkotóját, aki két évtizedig dolgozott a rivális Marvel kiadónál.
"Az ember mindig érzi egy karakter örökségét, amikor elkezd vele dolgozni, többször is átéltem ezt az örömöt, de Supermannel van valami más is. Lenyűgöző, hogy ezzel a karakterrel született a műfaj, és azóta is hiteles maradt, a zsáner szívévé, lelkévé és középpontjává vált egész létével" - nyilatkozta Bendis a Nerdist honlapján megjelent interjújában.
Superman a Földre érkezett bevándorló, akit egy farmer és felesége nevel fel a képzeletbeli Smallville-ben. Felnőttként Clark Kent néven költözik Metropolisba, ahol újságíró lesz belőle.
A képregény alkotói, Jerry Siegel és Joe Shuster, zsidó középiskolások voltak, amikor kitalálták Supermant. A szüleik bevándorlók voltak, és a hősük az amerikai álmot testesítette meg, azt a metaforát, amelyet a harmincas években Európából elmenekült emigránsok a békés és virágzó Amerikára vetítettek.
Ezt a témát akarja Bendis is megragadni. "Az emberek a világ minden tájáról érkeznek Metropolisba, hogy ott éljenek, és a leghíresebb bevándorló ügyeljen rájuk. Nem valami nagy üzenetről lesz szó, csak egy ízlelésről, ahogy a világot látjuk" - mondta elképzeléseiről Bendis a The Washington Postnak.
Superman népszerűsége néha elhalványult - tökéletessége túl sok volt az esendő közönségnek. Olyan erős volt, hogy valójában semmi sem fenyegette, ezért az alkotók kitalálták a Krypton bolygóról származó kryptonitot, amely el tudja venni szuperképességeit - idézte fel Smith.
Hogy Superman lépést tartson a társadalommal, az írók megpróbálták szinkronba hozni a változó politikai és társadalmi körülményekkel. 1978-ban például találkozott a legendás bokszolóval, Muhammad Alival, aki elvitte őt Metropolis gettóiba. A közelmúltban pedig Superman le akart mondani amerikai állampolgárságáról, mert úgy érezte, hogy a kormány elárulta. Egy másik történetben bevándorló dolgozókat mentett meg a fehér felsőbbrendűség egy hívétől a szélsőjobboldali erőszakra utalva, amely felütötte a fejét Amerika egyes részein.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 10. 08:15, péntek | Bulvár
Gyermeket várnak Bödéék
Gyereket vár Böde-Bíró Blanka Európa-bajnoki bronzérmes kézilabdázó, a magyar válogatott és az FTC-Rail Cargo Hungaria kapusa.
2025. Január 10. 08:08, péntek | Bulvár
Öngyilkos lett egy férfi a Szent Imre kórház kápolnájában
Közigazgatási eljárás keretében vizsgálja a rendőrség annak a férfinak az ügyét, aki január első napjaiban követett el öngyilkosságot a budapesti Szent Imre kórház kápolnájában.
2025. Január 09. 07:33, csütörtök | Bulvár
Egész januárban teljes pompájában figyelhető meg a Mars
Január 12-én, vasárnap földközelbe, négy nap múlva, január 16-án pedig a Nappal való oppozícióba, vagyis szembenállásba érkezik a Mars – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló szerdán az MTI-vel.
2025. Január 08. 07:59, szerda | Bulvár
A szólásszabadság helyreállítása érdekében felhagy tényellenőrző programjával a Meta
A Meta felhagy tényellenőrzési programjával a hozzá tartozó közösségimédia-felületeken és enyhít a vélemények szabad kifejtésének korlátain - jelentette be Mark Zuckerberg, a technológiai óriáscég tulajdonos-elnöke kedden.