Városlista
2025. július 3, csütörtök - Kornél

Hírek

2011. November 16. 14:21, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Szülés után nem szabad azonnal elvágni a köldökzsinórt

Szülés után nem szabad azonnal elvágni a köldökzsinórt

A legfrissebb kutatások szerint egy újszülött számára az a legjobb, ha a szülés után csak néhány perccel, és nem azonnal vágják el a köldökzsinórt.

Így ugyanis jelentősen csökken annak a kockázata, hogy a kicsi vashiányos anémiában szenved majd.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már évekkel korábban eltávolította irányelvei közül azt a pontot, miszerint szülés után azonnal el kell szorítani a köldökzsinórt, így jelenleg nincsen általánosan elfogadott útmutatás a témában. A korábbi gyakorlat azonban a mai napig mindennapos - írja a British Medical Journal.

Friss kutatások azonban arra az eredményre jutottak, hogy a köldökzsinór azonnali elvágásának negatív következményei lehetnek. Az orvosok szerint ugyanis ennek következtében sok gyereknél alakul ki kóros vashiány, ami károsíthatja akár az agy fejlődését is.

Éppen ezért az új javaslatok szerint a szülést követő 3 percen belül nem szabad elvágni a zsinórt és nem alkalmazható a szorító sem. Így ugyanis a kicsi még maximális mennyiségű vérhez, és az abban tárolt vashoz juthat hozzá a placentából.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 02. 07:51, szerda | Belföld

Száz mozdonyt szerez be a MÁV 2026 végéig, ebből harminc már megérkezett

Jövő év végéig összesen 100 korszerű mozdonnyal bővül a MÁV személyszállítási flottája, ebből már 30 megérkezett és közülük 24 forgalomba is állt

2025. Július 02. 07:49, szerda | Belföld

Júliustól hátrányos helyzetű családokat lehet támogatni a REpont automatákon keresztül

Júliustól a REpont automatáknál leadott palackok után járó visszaváltási díjat hátrányos helyzetű családok megsegítésére és gyermekek fejlesztésére lehet felajánlani

2025. Július 01. 07:44, kedd | Belföld

Az államtitkár szerint ennyibe kerülne Magyarországnak az orosz energiaembargó

Az EU orosz energiára tervezett embargója akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait, ez az összeg nagyjából megegyezik a rezsicsökkentésre szánt költségvetési forrásokkal

2025. Július 01. 07:38, kedd | Belföld

Orbán Viktor: a Pride nem büszkeség, hanem balítélet