Városlista
2025. június 21, szombat - Alajos

Hírek

2020. Április 17. 15:02, péntek | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Visszatért a Nemzetközi Űrállomásról a Földre három űrhajós

Visszatért a Nemzetközi Űrállomásról a Földre három űrhajós

Sikeresen földet ért pénteken a Nemzetközi Űrállomás három tagja a kazahsztáni Karagandai területen.

Az Andrew Morgant, Jessica Meirt és Oleg Szkripocskát szállító Szojuz MSZ-15 orosz űrhajó a karagandai Zsezkazgan városa mellett landolt. Az űrhajósokat a koronavírus-járvány miatt a legszigorúbb biztonsági feltételek között emelték ki az űrhajóból. A műveletben részt vevő szakemberek előzőleg koronavírusteszten estek át.

Az űrhajósok több mint 200 napot töltöttek az űrállomáson. Morgan 272 napot volt az ISS-en, ez idő alatt 7 űrsétát tett. Szkripocska és Meir 205 napot töltött az állomáson. Meir és nőtársa, a februárban hazatért Christina Koch októberi űrsétájuk során kicserélték az állomás akkumulátorait; ez volt az első alkalom, hogy csak nők léptek ki a világűrbe.

A landolásra az Apollo-13 űrhajó balesetének 50. évfordulóján került sor. A szerencsétlenül járt űrhajó 1970-ben indult a Holdra, de a szervizmoduljában történt robbanás miatt súlyosan megrongálódott, és a küldetését félbeszakította. A három űrhajós, valamint a földi személyzet helytállásának köszönhetően az űrhajó szerencsésen visszatért a Földre.

A hazatért űrhajósok feladatait az ISS-re április 9-én érkezett két orosz és egy amerikai űrhajós, Anatolij Ivanyisin, Iván Vágner és Christopher Cassidy vesz át, akiket a koronavírus-világjárvány miatt az orosz egészségügyi hatóságok az elmúlt egy hónap alatt rendkívül szigorú karanténmegfigyelés alatt tartottak.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 21. 09:12, szombat | Külföld

Vlagyimir Putyin: Moszkva nem törekszik Kijev kapitulációjára

Oroszország nem törekszik Ukrajna kapitulációjára - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum pénteki plenáris ülésén.

2025. Június 21. 09:09, szombat | Külföld

Donald Trump egyelőre nem kéri Izraelt az Irán elleni katonai akciójának leállítására

Donald Trump egyelőre nem kéri Izraelt az Irán elleni katonai akciójának leállítására, ami Teherán feltétele lenne a tárgyaláshoz - az amerikai elnök erről újságírók előtt beszélt pénteken.

2025. Június 20. 07:36, péntek | Külföld

Parajd - Újabb beomlások nyomán ismét sós víz került a Korond-patakba

A vízzel elárasztott parajdi sóbánya régi részlegénél csütörtök hajnalban történt újabb beomlások nyomán ismét sós víz került a Korond-patakba, növelve annak sótartartalmát

2025. Június 20. 07:27, péntek | Külföld

Donald Trump a következő két hétben dönt az Egyesült Államok esetleges bekapcsolódásáról a konfliktusba

Donald Trump amerikai elnök a következő két hétben hoz döntést arról, hogy az Egyesült Államok közvetlen módon bekapcsolódik-e az izraeli-iráni konfliktusba, mert esélyt kíván adni a tárgyalásos rendezésnek