Városlista
2024. július 19, péntek - Emília

Hírek

2017. Március 03. 09:10, péntek | Helyi

Március 3. - Veleszületett Fejlődési Rendellenességek Világnapja

Március 3. - Veleszületett Fejlődési Rendellenességek Világnapja

A Veleszületett Rendellenességek Regiszterének Nemzetközi Szervezete az International Clearinghouse for Birth Defects Surveillance and Research (ICBDSR) kezdeményezésére nyilvánították 2015-ben március 3-át a Veleszületett Fejlődési Rendellenességek Világnapjává. Azóta e nap célja felhívni a figyelmet a születési rendellenességek előfordulására, elsődleges megelőzési programok kidolgozására, azok megvalósítására, a veleszületett rendellenességek ügyének jelentőségére.
Mik azok a veleszületett rendellenességek?
A veleszületett fejlődési rendellenességek szervek, szervrendszerek felépítésbeli, vagy funkcionális (működésbeli) rendellenességei, amelyek születéskor már jelen vannak, és fizikai vagy mentális fogyatékossággal járhatnak, illetve némelyik halálos kimenetelű is lehet. A veleszületett rendellenességek oka néhány esetben lehet genetikai vagy kromoszóma rendellenesség, életmód. A várandóság során az anya például rubeolával (rózsahimlő) vagy kanyaróval történő megfertőződése, a drog használat, vagy az alkoholfogyasztás is hozzájárulhat az elváltozások kialakulásához. A fejlődési rendellenességekre jellemző, hogy kezelésük során a teljes gyógyulás ritka: nagy részük hosszú távú rokkantságot, munkaképtelenséget okozhat, amely jelentős terhet jelent az egyének, családok életében, az egészségügyi ellátórendszerek számára és a társadalomra. Becslések szerint évente 303 000 újszülött meghal életének első hónapjában súlyosabb veleszületett rendellenesség miatt világszerte. Leggyakoribb súlyos veleszületett anomáliák a szívfejlődési és velőcsőzáródási rendellenességek, a kromoszómaártalmak közül pedig a Down-szindróma. A WHO adatai alapján 100 újszülöttből 1 érintett valamilyen veleszületett szívhibával.
Hazánkban a veleszületett rendellenesség gyakorisága 5-6%, ami az éves születésszám alapján majdnem 5000 magzatot/újszülöttet/csecsemőt érint.
Leggyakoribb fejlődési rendellenességek:
a keringési rendszer,
a csont-izomrendszer,
a húgyrendszer,
a nemi szervek,
az emésztőrendszer veleszületett rendellenességei.
Ugyanannál az újszülöttnél egyszerre több rendellenesség is előfordulhat.
Rendkívül fontos hangsúlyozni, hogy a születési rendellenességek nagy része megelőzhető, például védőoltásokkal, megfelelő anyai táplálkozással, kiegészítő folsav és jód bevitellel a várandóság alatt, tudatos családtervezéssel, felelős gyermekvállalással, valamint megfelelő várandósgondozással, melyek célja nem más, minthogy a megszületendő gyermek a legteljesebb és a lehető legegészségesebb életre kapjon esélyt. Az egyén, a család, s az egész társadalom érdeke, hogy minél több gyermek épen, egészségesen szülessen, születhessen meg mind hazánkban, mind a világon.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Június 25. 13:17, kedd | Helyi

ALVÓ SÉRTETTŐL LOPTAK AZ AUTÓPÁLYÁN

A tatabányai rendőrök tetten érték azt a két román férfit, akik egy pihenőben ismeretlen módon kinyitották egy alvó sértett gépkocsiját, és abból pénzt vittek el.

2024. Június 04. 04:00, kedd | Helyi

Átadta rozsdamentes gerendákat gyártó üzemét Tatabányán a Transport-Beton

Egyenes és hullámos gerincű rozsdamentes gerendákat gyártó üzemet adott át a Transport-Beton Kft. Tatabányán.

2024. Május 25. 08:00, szombat | Helyi

Kiütötte az Ajka Kristályt a Perutz

A pápai csapat a szezon utolsó idegenbeli mérkőzését Ajkán játszotta, ahol a házigazdákat magabiztosan, 6-1 arányban győzte le.

2024. Július 19. 08:17, péntek | Belföld

Csányi Sándor csalódott, de nem tartja kudarcnak az Eb-t